10 czerwca w Publicznej Bibliotece w Zatorze odbyło się podsumowanie projektu w ramach kampanii Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM)  pod tytułem: „#2gether4more” -  „Razem (po) więcej!”.

W tym roku szkolnym celem tej akcji była promocja Niemiec oraz współpraca ze społecznością lokalną na rzecz wspólnego dobra.
    „Rok 2016 to dla Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) czas wyjątkowy, ponieważ obchodzimy ćwierćwiecze naszego istnienia. Jest to świetna okazja, aby pokazać światu, jak wyglądają dziś kontakty oraz wspólne działania Polaków i Niemców, a w szczególności młodzieży".  - fragment tekstu z broszury informacyjnej PNWM w Warszawie.
    Grupa uczniów klasy II a gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących pod opieką Małgorzaty Bernowskiej przygotowała  plakaty  odpowiadające na pytanie „Ile niemieckiego w polskim?” Uczniowie przedstawili najważniejsze fakty z historii zapożyczeń niemieckich w naszym języku ojczystym oraz zaprezentowali  najczęstsze germanizmy w formie słowników tematycznych.
Wystawę można oglądać w siedzibie biblioteki do 20 czerwca.
    W podsumowaniu projektu wzięli udział:  dyrektor ZSO Zator pani Renata Pękala, grupa projektowa (w składzie Konrad Cierpicki, Witold Woźniczka, Maciej Brandys, Filip Mandziej, Łukasz Korczyk, Filip Kiełbasiewicz) oraz uczniowie z klasy II a zatorskiego gimnazjum.
Na zakończenie rozegrano quiz online ze znajomości germanizmów w języku polskim. Gra jest aplikacją ze strony http://quizizz.com/ i przygotowana została przez opiekuna projektu.
    Tych z czytelników, którzy chcą w zabawowy sposób sprawdzić swoją wiedzę z tej dziedziny zapraszamy na stronę http://quizizz.com/join/. Kod dostępu można otrzymać w bibliotece.
 

                                                                                                                                                                                                                                                                              Małgorzata Bernowska

 

 

Data: 10 czerwca 2016 r.
Miejsce: Publiczna Biblioteka w Zatorze

 Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących klasa II a